Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

Arystokracja i demokracja cz. II

W wypadku na przykład Systemu 360 architektura każdego z dziewięciu komputerów była wdrażana inaczej. I odwrotnie, jedna implementacja – przepływ danych dla Modelu 30, pamięć i mikrokod – służyła w poszczególnych wypadkach czterem różnym architekturom: komputerowi typu System 360, kanałowi multipleksowemu mającemu do 224 logicznie niezależnych podkanałów, kanałowi wybiórczemu i komputerowi 14014.

Rozróżnienie architektury i implementacji dotyczy też systemów oprogramowania. W USA istnieje standardowy Fortran IV. Jest to architektura do wielu kompilatorów. W ramach tej architektury są możliwe rozmaite implementacje: „tekst w pamięci” albo „kompilator w pamięci”, kompilowanie szybkie albo optymalizujące, sterowanie składnią. Podobnie każdy język asemblerowy albo język sterowania pracami dopuszcza wiele implementacji asemblera lub programu planującego.

Możemy teraz zająć się zagadnieniem o dużym ładunku emocjonalnym, a mianowicie dotyczącym arystokracji i demokracji. Czyż architekci systemów nie są nową arystokracją, intelektualną elitą, powołaną do mówienia biednym, tępym wdrożeniowcom, co mają robić? Czy cała praca twórcza nie została zarezerwowana dla tej właśnie elity i czy wdrożeniowcom nie pozostała jedynie rola kółek w mechanizmie? Czy nie uzyskałoby się lepszego produktu, zbierając dobre pomysły od wszystkich członków zespołu, zgodnie z założeniami demokracji, niż powierzając opracowanie specyfikami nielicznym wybrańcom?

Najłatwiej jest odpowiedzieć na ostatnie pytanie. Z pewnością nie twierdzę, że jedynie architekci mają dobre rozwiązania. Często świeży pomysł pochodzi od wdrożeniowca lub użytkownika. Jednakże, jak się przekonałem z własnego doświadczenia i jak próbowałem wykazać, koncepcyjna jednorodność systemu wyznacza łatwość, z jaką się z niego korzysta. Najlepiej nie wprowadzać dobrych rozwiązań i pomysłów, jeżeli nie są dopełnieniem podstawowych koncepcji systemu. Kiedy okazuje się, że jest wiele takich ważnych, ale niezgodnych pomysłów, wyrzuca się cały system na złom. Rozpoczyna się pracę nad nowym zintegrowanym systemem, opartym na odmiennych koncepcjach podstawowych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.