Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

Co cię napędza? – ciąg dalszy

Być może któryś z tych celów okaże się ważniejszy. Czy naprawdę zależy ci na tym, aby pochwalił cię twój lekarz, czy też w rzeczywistości dążysz do tego, by mieć więcej energii lub podnieść swoje poczucie własnej wartości? Te trudniej widoczne cele mają oparcie w takiej wartości, jaką jest dbanie o siebie.

Fakt, iż nie zdajemy sobie sprawy z istnienia owych ukrytych „kół napędowych”, jest powodem, dla którego często nie czujemy się usatysfakcjonowani, kiedy już osiągniemy nasz cel. Czyż nie zdarzyło się wam po długotrwałej ciężkiej pracy związanej z realizacją jakiegoś celu odczuwać na koniec jedynie silne zmęczenie? Często interesuje nas nie tyle wynik końcowy, ile przeżycia, jakich się spodziewamy, kiedy już osiągniemy dany cel.

Kiedy odkryłam, że tak naprawdę pragnęłam nie tyle „więcej pieniędzy”, ile szansy pełniejszego wyrażania siebie oraz zwiększenia swoich możliwości pomagania ubogim, nagle dokonał się we mnie wielki przełom w zakresie umiejętności zdobywania pieniędzy. Połączyłam ten cel z dwiema silnie zakorzenionymi u mnie wartościami: wyrażaniem siebie oraz wspieraniem innych. Na przykład jeśli masz rodzinę, twoje pragnienie posiadania większej ilości gotówki zapewne nie tyle dotyczy pieniędzy, ile chęci pozostania w zgodzie z taką wartością, jaką jest miłość do swojej rodziny.

Jeśli dążysz do otrzymania awansu w pracy, „oficjalnym” celem mogą być pieniądze, natomiast za nim może kryć się pragnienie zwiększenia swego poczucia sukcesu oraz wiedza na temat tego, kim naprawdę jesteś i co potrafisz. W tym przypadki najprawdopodobniej bodźcem twego działania są takie wartości, jak: wyrażanie samego siebie oraz samorealizacja.

Za naszymi oczywistymi celami, takimi jak dom, samochód, pieniądze, wakacje czy ubrania, kryją się cele niewidoczne, które umożliwiają realizację naszych wartości. Kiedy uświadomimy sobie owe wartości, uzyskamy o wiele wyraźniejszy obraz swego prawdziwego ja i, co ważniejsze, znajdziemy silniejszą motywację do przeprowadzania zmian w naszym życiu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.