Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

Edward Feigenbaum

Technologia maszyn wnioskujących jest niezależna od zastosowań, a zatem jest używana do rozmaitych celów. Można usprawiedliwić nieszczędzenie wysiłków na prace nad maszynami wnioskującymi. Rzeczywiście technologia ta jest już bardzo rozwinięta.

Zmienne części materiałów specyficznych dla wybranej dziedziny koduje się w bazie reguł w sposób jednolity i dostarcza narzędzi do opracowania, zmiany, testowania i dokumentowania tej bazy. To w znacznym stopniu reguluje złożoność samego zadania.

Edward Feigenbaum powiada, że moc systemów ekspertowych wynika nie tyle z coraz bardziej wymyślnych maszyn wnioskujących, ile z coraz bogatszych baz wiedzy, które dokładniej odzwierciedlają rzeczywisty świat. Uważam, że najważniejszym osiągnięciem tej technologii jest oddzielenie złożoności zadania z danej dziedziny od samego programu.

W jaki sposób można tę technologię zastosować do zadania budowy oprogramowania? Na wiele sposobów: przez propozycje reguł dotyczących interfejsu, przez doradzanie w sprawie strategii testowania, przez zapamiętywanie częstości występowania błędów pewnego typu, przez wskazówki dotyczące optymalizacji itd.

Rozważmy na przykład fikcyjnego doradcę do spraw testowania. Diagnostyczny system ekspertowy jest w najbardziej elementarnej postaci bardzo podobny do wykazu czynności kontrolnych, zawierającego wskazówki dla pilota samolotu co do ewentualnych przyczyn problemów z maszyną. W miarę rozwijania bazy reguł wskazówki stają się coraz konkretniejsze, a lista objawów ewentualnych kłopotów coraz dokładniejsza. Można sobie wyobrazić asystenta zajmującego się weryfikacją systemu, który na początku udziela bardzo ogólnych wskazó- wek, a potem, w miarę coraz większego uwzględniania w bazie reguł struktury systemu, je precyzuje. Generowane przez niego hipotezy i zalecane testy stają się coraz konkretniejsze. Taki system ekspertowy najbardziej odbiegałby od konwencjonalnego. Jego baza reguł bowiem powinna być prawdopodobnie hierarchicznie zmodularyzowana w ten sam sposób co odpowiadający produkt programowy, tak żeby przy modularnej modyfikaqi produktu można było także modularnie modyfikować bazę reguł diagnostycznych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.