Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

Eksperyment myślowy Harela – dalszy opis

W 1955 roku budowano już na potrzeby przedsiębiorstw programy, których opracowanie wymagało od 50 do 100 osobolat16. W 1956 roku w zakładach General Electric w Louisville korzystano z systemu płac, którego program obejmował ponad 80 000 słów. W 1957 roku pracował już (od dwóch lat) komputer SAGE ANFSQ/7 systemu obrony po- wietrznej, a w 30 miejscowościach funkq’onował działający w czasie rzeczywistym dupleksowy system komunikacyjny, zawierający 75 000 instrukcji, odporny na uszkodzenia17. Trudno utrzymywać, że od 1952 roku prace nad inżynierią oprogramowania można w głównej mierze opisać jako ewolucję technik stosowanych do pisania indywidualnych programów.

I OTO JEST. Harel proponuje następnie własną srebrną kulę – technikę modelowania pod nazwą Vanilla Framework. Nie opisuje jej na tyle dokładnie, żeby można było ją ocenić, ale odwołuje się do technicznej informacji, która ma się w odpowiednim czasie ukazać w postaci książki18. Modelowanie rzeczywiście jest związane z opracowywaniem koncepcji, poprawną jej obróbką i weryfikacją: możliwe zatem, że proponowana technika okaże się rewolucyjna. Mam nadzieję, że tak. Ken Brooks twierdzi, że sprawdziła się w rzeczywistym przedsięwzięciu.

Niewidoczność. Harel mocno argumentuje, że koncepcyjna konstrukcja oprogramowania jest z natury rzeczy topologiczna i że związki takie mają naturalne odpowiedniki w reprezentacji przestrzenno- -graficznej:

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.