Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

CZY MOŻNA SOBIE PAMIĘĆ WYROBIĆ?

Po ogłoszeniu: „Potrzebny wykwalifikowany planista” zgłosił się młody człowiek i z góry zapowiedział, że żąda 3000 zł miesięcznie. „A co pan wie o planowaniu?” – zapytał go personalny. „Nic” – odpowiedział kandydat. „I żąda pan trzech tysięcy!” „A cóż w tym dziwnego – brzmiała odpowiedź. – Dla kogoś, kto nie ma pojęcia o danej robocie, jest ona daleko cięższa niż dla specjalisty”.

Otóż to! Gdy nie wiesz, jak się wziąć do zadania, wykonanie go kosztuje cię ogrom czasu, energii i „nerwów”. Zapamiętywanie jest też rodzajem zadania, a posługiwanie się pamięcią jest lepiej lub gorzej opanowaną umiejętnością.

Nie, nie można pamięci „wzmacniać”, ale można doskonalić metodę zapamiętywania: dlatego każdy uczący się powinien wiedzieć, jak przyswajać sobie wiedzę najskuteczniej i z maksymalnym pożytkiem.

Powierzchnia prostokątów (rys. li) oznacza ilość danego materiału, jaki może opanować pamięć w ciągu godziny. Podstawy prostokątów to wrodzone zdolności, a wysokość to nabyta umiejętność wykorzystywania ich.

Z rysunku widać, że człowiek o mniejszych wrodzonych zdolnościach (A) może uchodzić za zdolniej- szeg

W książce tej będziemy zajmować się owym budowaniem wzwyż na danej podstawie, to znaczy rozwijaniem sprawno śc i zapamiętywania i przypominania sobie. Czy to jest możliwe?

Pozytywną odpowiedź na to pytanie potwierdziły doświadczenia przeprowadzone przez amerykańskiego psychologa H. H. Woodrowa. Dwie grupy studentów dobrano w ten sposób, by ich wyniki w zapamiętywaniu obrazków i słówek były jednakowe. Następnie przez szereg dni pierwsza grupa (kontrolna) dalej ćwiczyła się codziennie w zapamiętywaniu słówek i obraził ków bez żadnych wskazań, a druga dokształcała się na kursie techniki uczenia się tego rodzaju materiału. Gdy po pewnym czasie znowu porównano szybkość zapamiętywania obu grup, okazało się, że wyniki drugiej grupy były zdecydowanie lepsze.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.