Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

Niektóre rysy osobowościowe i związane z nimi strategie cz. II

Nieśmiałość także może otrzymywać rozmaite etykietki. Może być albo rozumiana jako „dobre maniery” i przez to uważana za cechę pożądaną, albo może być karana i łajana jako coś „głupiego” i „opóźnionego”. Od takiego wstępnego określenia dziecka zależy jego późniejsze traktowanie.

Dziecko określone jako „posiadające dobre maniery” może wyrosnąć na osobę bardzo zamkniętą i niezdolną do manifestowania uczuć, czy to dobrych, czy złych. Dziecko określone jako „opóźnione” może wyrobić w sobie kompleks niższej wartości i nigdy niczego nie osiągnąć. Jest niezwykle ciężko poradzić sobie z czymś takim, nieprawdaż? Jeżeli jesteś rodzicem, powinieneś raczej wybaczyć swoim rodzicom podobne błędy, bo i ty je zapewne popełniasz.

Skoro sugestie napływające od rodziców, rodzeństwa, nauczycieli i kolegów z klasy są szczególnie silne w okresie dzieciństwa i młodości, staje się oczywiste, iż postawy otoczenia wywierają zasadniczy wpływ na życie młodej osoby. Sześciolatek nie może ot tak po prostu spakować walizek, zawołać: „Dobrze, mam już dość traktowania mnie jak idiotę! Mimo wszystko jestem tutaj jedyną osobą, która zna się na komputerze!” i wyjść, ale będzie musiał wysłuchiwać narzekań rodziców, jaki to on jest niedobry, do chwili, aż powstaną warunki umożliwiające mu odejście w swoją stronę – lecz do tego czasu upłynie jeszcze wiele lat. Myśl, że nie jest on dobry, będzie miała doskonałą sposobność, by zakodować się w jego umyśle.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.