Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

PAMIĘĆ PODSTAWĄ CHARAKTERU I UMYSŁU

Ważący około 1375 gramów mózg ludzki przechowuje miliardy wspomnień, słów, wyuczonych reakcji, gotowości do wzruszeń i zajmowania stanowiska wobec niezliczonych sytuacji życiowych. Utrwalone w korze mózgowej czujnie w niej drzemią nawyki i przyzwyczajenia, umiejętności i dążenia, obawy i nadzieje. Zarejestrowane w niej jest miejsce i siła nacisku palca na strunę skrzypiec, tysiące odpowiedzi na tysiące możliwych posunięć partnera-szachisty, zapach ulubionego wina, zmarszczka znamionująca zmęczenie, perspektywa Drogi Mlecznej i obraz budowy atomu. Wszystko, na co patrzysz, wszystko, co słyszysz lub czujesz, wiąże się w pamięci z czymś, co już poprzednio zostawiło w niej ślad – bez tego nie wiedziałbyś, że ta góra przed tobą jest domem, dźwięk, który słyszysz – słowem, dotknięcie, które odczuwasz – pieszczotą.

Laikowi może się zdawać, że uczymy się tylko w szkole, tylko słuchając profesora lub studiując podręcznik, że uczenie się oznacza tylko nabywanie umiejętności i zapamiętywanie informacji. Tymczasem uczymy się od chwili, gdy jako niemowlę usiłujemy trafić palcem w buzię i kończymy się uczyć dopiero tracąc przytomność w godzinie śmierci. Uczymy się algebry, ale także uczymy się czuć wstręt do kożuchów na mleku, wzruszać koncertem Chopina, interesować znaczkami lub bać się myszy. Uczymy się nie tylko lekcji, ale także życiowych postaw.

Mówiąc o pamięci, nie będziemy jednak ujmować jej aż tak szeroko. Wystarczy, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że jest ona kluczową zdolnością naszego aparatu nerwowego. Gdy stoi u szczytu swych możliwości, jest najbardziej zdumiewającym i najcudowniejszym zjawiskiem na świeęie. Gdy choruje i zanika, człowiek spada na dno upokorzenia, nie zna swego imienia i nazwiska, nie wie . kim jest, co ma robić, gdzie się podziać. Niewiele jest przesady w twierdzeniu, że im więcej człowiek pamięta, tym więcej sobą reprezentuje, że bez pamięci nie ma charakteru i nie ma intelektu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.