Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

Potęga celów – ciąg dalszy

Cele oparte na wartościach prowadzą do takiego zachowania i postępowania, w którym manifestuje się nasze prawdziwe ja. To z kolei prowadzi nas do upragnionego sukcesu i poczucia satysfakcji. Im częściej się to powtarza, tym bardziej umacniają się nasze wartości i taki model życia, który tworzy samonapędzający i samopotwier- dzający się cykl.

Życie określane przez cele „napędzane” wartościami nadaje pozytywny kształt naszemu myśleniu i naszym postawom. Człowiek koncentruje się wówczas na tym, czego pragnie, tym samym zapewniając sobie określony kierunek i cel w życiu. Przechodzi od narzekania do działania zyskując większy napęd – i faktycznie zaczyna realizować swe marzenia. Czuje, że następuje znaczący zwrot w jego życiu. Widziałam, jak moi klienci odzyskują równowagę psychiczną, kiedy zadawałam im pytanie: Rozumiem was, kiedy mówicie, iż zdajecie sobie doskonale sprawę z tego, czego nie chcecie. A czy mogłabym teraz usłyszeć, co chcecie?

Kiedy wyznaczasz sobie cele i zapisujesz je, wyrażasz w ten sposób pragnienie życia zintegrowanego – aby robić to, co potrafisz, w celu dochowania wierności sobie i wyznawanym wartościom. Cele uaktywniają twoje zdolności i zmuszają do sięgania po różne dobra – chodzi tu zatem nie tyle o samo osiąganie celu, ile o ujawnienie i pełniejsze wykorzystanie twoich możliwości.

Łatwiej jest nam przybliżać się do wytyczonego celu, kiedy przystępując do działania, myślimy też o jego zakończeniu. Nasze zdolności, inteligencja i świadomość skierowane są na konkretny cel, a taka konsolidacja energii przynosi rezultaty, jakich nigdy nie można byłoby osiągnąć rozpraszając się na wiele spraw. Wiemy, dokąd chcemy jechać – do Birmingham, do Boumemouth lub do Bolonii, i już wyruszyliśmy w drogę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.