Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

Potrzebujesz trzech godzin, aby zmienić swoje życie cz. II

Czas płynie i wkrótce czujemy, że życie zaczyna wymykać się nam z rąk, a my nic na to nie możemy poradzić. Nie jesteśmy w stanie zająć się tym, co dla nas najważniejsze, i stajemy się coraz bardziej sfrustrowani. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nie potrafimy już kierować własnym życiem.

Sogyal Rinpoche, autor książki, którą traktuję jak „biblię”, pisze: „Kiedy spojrzymy na nasze życie, wyraźnie dostrzeżemy, jak wiele nagromadziło się w nim nieważnych spraw, które zwykliśmy nazywać «obowiązkami». Pewien mistrz porównał je do «prowadzenia domu w marzeniach». Mówimy sobie, że chcemy robić tylko to, co w życiu najważniejsze, ale nigdy nie mamy na to czasu.”

Pewne rzeczy trzeba zrobić, i zdajemy sobie sprawę, że od tego się nie wykręcimy. Ale zanim uporamy się z tym, co trzeba wykonać, jesteśmy już tak zmęczeni, że nie potrafimy myśleć o zrobieniu czegoś jeszcze. Stopniowo coraz bardziej sceptycznie odnosimy się do czegoś takiego jak postanowienia noworoczne bądź życiowe cele. Po co sobie tym zaprzątać głowę? I nie przychodzi nam do głowy, że moglibyśmy zrobić coś właśnie teraz, aby uporać się z najbardziej dokuczliwymi frustracjami. Rezygnujemy z budowania życia, które byłoby pełniejsze, bardziej sensowne, i zadowalamy się tym, co już osiągnęliśmy. Rezygnujemy z możliwości bycia sprawcami wydarzeń.

Jednak nie wszystkim wystarcza wygodne trwanie – budzą się oni w środku nocy pełni lęków: nie dają im spać także podstawowe dla każdego z nas pytania: Co ja tutaj robię? Co do tej pory osiągnąłem? Dlaczego nie potrafię lepiej wykorzystać czasu? Co mogę zrobić, żeby lepiej dbać o rodzinę? Kiedy wreszcie nastanie mój czas? Zycie chyba nie składa się z samych zmartwień i kłopotów? Co jest najważniejsze?

A może podczas słuchania muzyki albo oglądania sztuki teatralnej lub filmu – kiedy zostaniecie wyłączeni na chwilę z kołowrotu codziennych zajęć – zaczynacie nagle zastanawiać się, kim naprawdę jesteście i czego pragniecie dla siebie i swoich bliskich? Ale kiedy skończy się muzyka lub sztuka, tego rodzaju zasadnicze pytania ulatują z pamięci, wyparte przez codzienne zwątpienia i lęki. Dzień dobiegnie końca, a wy nie znajdujecie już czasu, aby pomyśleć o tym, czego naprawdę pragniecie, i co zrobić, żeby to urzeczywistnić.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.