Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na wózki widłowe? Kurs edukacyjny!

Co stanowi największą niespodziankę? Miliony komputerów

Każdy z guru programowania, z którymi rozmawiałem, przyznawał, że zaskoczyła go rewoluqa mikrokomputerowa i jej skutek: przemysł oprogramowania w pudełku. Jest to bez wątpienia najważniejsza zmiana w ciągu 20 lat, jakie minęły od opublikowania książki „Mityczny osobomiesiąc”. Zmiana ta miała też wiele konsekwencji w inżynierii oprogramowania.

W wyniku rewolucji mikrokomputerowej zmieniły się metody korzystania z komputerów. Schumacher sformułował to wyzwanie 20 lat temu: Czego naprawdę wymagamy od naukowców i technologów? Odpowiedziałbym: Potrzebujemy metod i sprzętu

– dostatecznie tanich, żeby były dostępne dla wszystkich,

– odpowiednich do stosowania w małej skali,

– zgodnych z ludzką potrzebą tworzenia21.

Są to właśnie te cechy, które rewolucja mikrokomputerowa przyniosła przemysłowi komputerowemu i jego użytkownikom, czyli szerokiej publiczności. Przeciętny Amerykanin może sobie dziś pozwolić nie tylko na własny komputer, ale i na zestaw programów, który 20 lat temu kosztowałby majątek. Warto zastanowić się nad celami Schuma- chera: każdy z nich osiągnięto w stopniu, który zasługuje na uznanie – zwłaszcza ten ostatni. W kolejnych nowych dziedzinach zwykli ludzie, a nie tylko profesjonaliści, uzyskują dostęp do nowych środków przekazu, umożliwiających im wyrażenie swojej osobowości.

Częściowo postęp ten w innych dziedzinach następuje tak jak w oprogramowaniu – przez usunięcie trudności ubocznych. Słowo pisane utrwalano zazwyczaj przy okazji wprowadzania zmian i przepisywania na maszynie, co zajmowało czas i kosztowało. Pracę obejmującą 300 stron można było przepisywać co kilka miesięcy, ale w przerwach między jednym przepisywaniem a drugim nanosiło się uwagi na maszynopisie. W tej sytuacji trudno było ocenić, jak zmiany wpływały na logiczny tok myśli i na rytm słów. Teraz rękopisy nabrały cudownej płynności22.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.